Abiye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pudra Renk Özel Tasarım Abiye

Kadınlar için bayan giyim ürünleri büyük önem taşımaktadır. Her zevke ve her modaya uygun birbirinden farklı bayan giyim ürünleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de abiye elbise modelleri olmaktadır. Özellikle önemli davetlerde, düğünlerde veya özel günlerde abiyelerin seçimi oldukça önemlidir. Bu nedenle bayanlar için pek çok farklı elbise modelleri bulunmaktadır.

Abiye Modelleri

Kadınlar için vazgeçilmez giyim ürünlerinden olan abiye elbiseler farklı tarzda ve modellerde bulunmaktadır. Gece elbisesi modelleri genellikle kişinin yaş grubuna veya nerede giyileceğine göre değişkenlik göstermektedir. Abiye modelleri şunlardır:

– Uzun abiyeler

– Kısa abiyeler

– Pullu abiyeler

– Gipürlü abiyeler

– Balık abiyeler

– Nişan abiyeler

– Tüylü abiyeler

Uzun Abiye Seçimi

Gece kıyafeti olarak bilinen abiye elbiselerde tercih yaparken vücut tipi oldukça önemlidir. Özellikle uzun abiyelerde model ve renk seçiminde vücut proporsiyonu ve vücudun anatomik yapısı dikkate alınması gereken konulardan birisidir. Aksi taktirde vücut yapısına uygun olmayan abiyeler vücutta pek çok durmayacaktır. Bu nedenle abiye elbiseler doğru seçilmeli ve doğru aksesuarlar ile kombin edilmelidir.

Kum saati vücut tipine sahip olan kadınlar bel kavislerini belli edecek elbiseler seçmelidir. Bunlarda balık abiye elbiseler olmaktadır. Bunun dışında basene doğru oturacak A kesim abiye elbise modelleri de bu vücut tipine sahip bayanlar için doğru tercih olmaktadır. Kum saati vücut tipine sahip olan bayanların kumaş seçimi de bu alanda dikkat edilmesi gerekir. Likralı kumaş tipleri bu tip bayanlar için uygun olmamaktadır. Bunun yerine vücuda oturan saten veya kadife elbiseler daha uygun olacaktır. Ayrıca dökümlü ipek şifon elbiseler de doğru seçim olabilir. Bu kumaşlar üzerinde düz renkler ve düz desenler seçimine de mutlaka dikkat edilmelidir.

Bunlar dışında elma tipine sahip kadınların kadın ve bel bölgesini belli edecek abiye elbiselerden uzak durulması gerekir. Derin göğüs dekolteli ve V yakalı elbiseler bu vücuda sahip bayanlar için en doğru seçim olacaktır. Armut vücut tipine sahip bayanlar ise mutlaka sade bir gece elbisesinden yana karar kılmaları gerekir. Bu tarz bayanların omuz detayları vurgulanmalı ve omuz bölgesinde taş işleme veya drapeli abiye modelleri kullanılmalıdır.

Kısa Abiye Seçimi

Özellikle bahar ve yaz aylarında özel gecelerde tercih edilen kısa abiyeler tercih edilmektedir. Bunun en büyük sebebi havaların sıcak olması ve daha rahat kullanılmasıdır. Fakat kısa abiye elbise modelleri denildiği zaman akla mini elbiseler gelmemelidir. Kısa elbiseler denildiği zaman mini ve midi boy olan diz altı elbiseler de bulunmaktadır.

Kısa elbiseleri herkes giyebilir fakat elbise seçimi yaparken vücut tipine dikkat edilmesi ve kusurlu yerlerin kamufle edilmesi çok önemlidir. Özellikle kalın kollu ve geniş omuzlu bayanlar için straplez elbiseler doğru bir seçim olmamaktadır. Bunun yerine askıları kalın ve göğüs kısmı yarı veya tam kapalı elbiseler daha doğru bir seçim olacaktır.

Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise mini veya midi arasında doğru karar vermektir. Düzgün bacaklara sahip bayanlar için midi yerine mini elbiseler çok doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca çanta ayakkabı ve takı seçimi de elbise ile uyumlu olmalı ve görünümde bir karmaşa yaratılmamalıdır.

Abiye Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece elbiseleri çok karmaşık bir konu olduğu için tercih yaparken dikkat etmek gerekir. Elbise seçiminde şu hususlara mutlaka dikkat edilmelidir:

– Alınan gece elbisesinin bedenine dikkat edilmesi gerekir.

– Bayanlar boyuna uygun modeller tercih etmelidir. Kıya boylu bayanlar transparan elbiseler tercih ederken uzun boylu bayanlar için balık model elbiseler daha uygun olacaktır.

– Elbiselerin renk ve desen tercihinde aksesuarlar ve makyajın renge uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

– Kullanılan çanta veya ayakkabının abiyeler ile uyumlu olması çok önemlidir.

Abiyelerde Kullanılan Saç ve Makyaj

Gece elbiselerin önemi kadar beraberinde yapılan makyaj ve saç da çok önemlidir. Özellikle renkli ve desenli abiyelerde toplu saç modelleri veya at kuyruğu modelleri tercih edilmelidir. Renkli ve desenli abiyelerde sade veya taşlı ayakkabılar da elbiseler ile oldukça uyumlu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir